Screen Shot 2019-07-10 at 1.25.22 AM.png
Screen Shot 2019-07-10 at 1.32.43 AM.png
Screen Shot 2019-07-10 at 1.35.21 AM.png

© 2015-2019 Texas Ultimate Shorts - all rights reserved

 

Short Film/Video    Submitted by
 
Tindog Tacloban-Resilient Tacloban by Hari K. Nibanupudi
 
North Coast 500 by Robbie Laughton 
 
Sundown by Damon Rivera
 
Only Wanna Party 2015 - by Raymond Rolak
 
Blood Art by Austin Kelly 
 
Kumar and Jen Go to Dinner by Alan Dunkel 
 
Sleepwalkers by Altea Claveras 
 
Above & Below Galápagos National Park  by Behind the Mask Florian Fis
 
Shark & Lion by Behind the Mask Florian Fisc
 
The Son of Piggyzilla Trilogy by Dee Lewis 
 
Woman of the House by Aidan Gibson
 
Thumbeliam by Jamie McKee
 
La Liberacion de AlEXIS / The Discovery of Santos by Ralph Isenberg
 
Save my dreams by Maryam Rahimi 
 
The Ventilator by Elena Sagresti 
 
Beatin by Quentin Perez 
 
Escaping the Gang Life by Roman Xing
 
Is It Just This? by Graeme Noble
 
Hello by Jim Russell
 
Camp by Gustav Högmo
 
Seamless Love by Danielle Orbach
 
Untouched Project: Homebase by Mitja Legat
 
Shine Inside Crazy Diamond by Cem Balaban
 
Grammy by Jill Gevargizian
 
Lost in Expression by Bruno Rose
 
Rainfall by Esther Aubuchon
 
My Father's Garden by Danar Omer
 
Zombie Playground: Ice Scream by Jason Wright
 
Fix This by Matt Aucott
 
The Choice by Annamaria Lorusso
 
Sardinia Cosmic Megalith by Ilaria Godani
 
Clutch by Nicholaus Woodhouse
 
Something About Us by Hyunmyung Nam
 
I'm not a Band - Easy by Toby Wulff
 
MONA by Lorena Sopi
 
Trailer Park Gigolo by Jack zullo
 
Why Live! by Carmine Caradonna
 
The Truth About Daisies by Ronny Huffstutter
 
Just In NY by Jiny Productions
 
The Magician by Andrew Rubin
 
Butterfly by Jason Zhang
 
White Lions: Ngala Yobasa by James Suter
 
Escape by Pierre Le Gall
 
Ukraine will win! by Tymur Landriev
 
Floors of Memory by Maria Rashova
 
Agent by J Nicholas Meese
 
Counterweight by Ashleigh Cote
 
Don't You Forget About Me! by Anthony Mariani
 
Give and Break by Nicolai Caspari Stigar 
 
A Tale with Christ and Jesus by Oldren Romero
 
Black Hole by Benjamin Muller
 
Deadbeat by Danielle Morgan
 
1st Session by Alain G Cloarec
 
Brother by Mahkia Greene
 
The Exchange by Zach Chartier
 
Domar: To Tame by Benjamin Ades
 
Wingmen by David Alfano
 
The Guest by JG Yeon
 
WITCH! by Suzanne Mackay
 
Deeper Than A Crush by Alexis Rajah
 
Unfathomable Reality by Sneha Shrotri
 
The DooDoo Man by Raymond Daniel
 
Landscape by Paul Gibbs
 
Sun Comes Shining by Silvano Plank
 
It´s up to you - (si sta bene anche senza…) by Silvano Plank
 
Survivor by Dan Tonkin
 
Switching Beers by Dan Tonkin
 
INFECTED by Jason Wright
 
Alma by Mariana Garcia
 
The Talk In The Nigh by Christian Hanna
 
SA by Ronnie Cramer
 
Directors on Directing by Damien Patrik
 
StalkerZ by Damien Patrik
 
High Signs by Damien Patrik
 
In The Blink by Damien Patrik
 
Night Light by Cynthia Bergen
 
Sixty Four by Tiemo Weidemann
 
Blood County Harvest by Jon Gonzalez
 
Head Shop by Jon Gonzalez
 
To Live by Christian Hanna
 
The Places You'll Go by Jesse Salazar III
 
Plus by Mônica Abreu Machado
 
Self Popular by Omri Harmelin
 
(Little) Red Riding Hood by Daniel Jenny
 
The Last Show by Roberto Flores 
 
No Place Like Home by Emily Langdon Smith
 
Liquid Lungs by Ken Cohenthe
 
Blue Room -al-ḥamdu li-llāh by Bettina D'mello
 
Good Company by Jared Theus 
 
First Encounter With Authority by Yavuz Özer
 
Combat Ready by Miguel Mouchess
 
For the Moment by Ronda Swindell
 
Dance Times by Maud Mascré
 
More Than Two Hours by Ali Asgari
 
UndRape by Drono Acharya
 
Bandhan-A Perception by Drono Acharya
 
Story of a Girl by Jonathan Smith
 
Lapsus by Karim Ouaret 
 
Deal? by J. Hanna
 
Marie Antoinette by J. Hanna
 
Transport by J. Hanna
 
Soul Breaker by Judson Vaughan
 
Look by Isue Shin
 
Secret of the Southeast by Logan Riely
 
Intoxication by Kristian Thorup
 
Supastoopid by Matthew Avant
 
Bolero de Amor by Alex Suszko
 
Snowroad by Heiko Aufdermauer
 
The Prisoner's Voice by Ethan Dennis
 
Sanctuary by Ashley Hudson
 
Timberline by Tim Wade
 
Differences Between Men and Women by Carl David Blake
 
A Brief Understanding of A Clockwork Orange by Dennis Manning
 
The Barnhart Incident by Dennis Manning
 
Rose Film by Israel Marquez
 
Vampiras by Bruna Rubio
 
I'll Walk With God by Ian Woodward
 
Wally by Andy Galloway
 
Gonzales: Come and Take It! by Andy Galloway
 
Stranger Side by Max Clendaniel
 
What The Doctor Ordered by Audrey Noone
 
Vindication by Jarod OFlahert
 
Life On Mars by Andie Isaacs
 
With Dad by Amey Richards
 
Come Back by Chris Esper
 
I Hear the Future by Chris Esper
 
Float by Orion Kaminky
 
PORDIOSEROS by Roberto Solis
 
IL Principio Del Male by Stefano Santoro
 
Killer Heels by W. Mark Dendy
 
De Nada by Stephen Reynolds 
 
The Loop by Jesse Williams Ofori Boateng
 
On The Sideline by Silvana Torricella
 
Life Lessons from a Young Girl by W. Mark Dendy
 
Jack the Ripper: Reality and Myth by M D
 
Junksville by Luke Whitworth
 
Sea View by Ruslan Izhguzin
 
AVOY by Pedro Duran
 
Impure by Sarkaut Taro
 
The White Room by Dan Balchen
 
ONE by Tyler Johnson
 
When it is Not Your Time by Alexandre Ottoveggio
 
Who are you Mr. Frank? by Mauro Villani 
 
She Waits by Cedric Smith
 
Dirty Work by Dániel Füzes
 
The Goat by James Button
 
Duel on the banks of the Mauldre by Mehdi Noblesse
 
Shallow Creek by Gregory Brown
 
Beatin by Quentin Perez
 
YanYan - Strange Connection by Nueraili Maimaitimusha
 
Meatloaf by Hartley McGuire
 
Mr. Bastard by Michael Mathews
 
That Reminds Me... (4 episodes) by Potatoes Tomatoes
 
A Conscious Dream  by Giuseppe Oliverio
 
Ronnie's Wake by Robert David Duncan
 
Mourning in China by Robert Factor
 
The Cupcake by Weihuan Zhuang
 
Georgian Dance by Salome Tkebuchava
 
Book Box by Apis Teicher
 

 

**Best international short-shorts**
    (under 5 minutes)
 
 
Best International Sci-fi Short-Short
Transport - Directed by: J. Hanna
 
Best International Dark Comedy Short-Short
1st Place - Vampiras - Directed by: Wesley Armstrong
2nd Place - Directors on Directing - Directed by: Damien Patrik
 
Best International Young Filmmaker Short-Short
Meatloaf - Directed by: Hartley McGuire
 
best international foreign short-short
Homebase - Directed by: Mitja Legat
 
Best International Young Filmmaker anime' Short-Short
Ukraine Will Win - Directed by: Timothy Landriev
 
Best international Horror Short-Short
Little Red Riding Hood - Direced by: Stéphane GUENIN and Daniel JENNY
 
Best International Horror Micro Short (Under 2 Minutes)
Night Light - Directed by: Isaac Rodriguez
 
best international experimental anime' short-short
SA - Directed by: Ronnie Cramer
 
Best international experimental short-short
StalkerZ - Directed by: Damien Patrik
 
best international documentary short-short
Stranger Side - Directed by: Max Clendaniel
 
Best International Musical Documentary short-short
Junksville - Directed by: Luke Whitworth
 
Best international student short-short
Brother - Directed by: Mahkia
 
Best international student anime' short short
Give and Break - Directed by: Nicolai Caspari Stigar
 
best international comedy short-short
The Goat - Directed by: James Button
 
Best international thriller short-short
The Loop - Directed by: Jesse Ofori Boateng Williams
 
Best international drama short-short
Escape - Directed by: Pierre Le Gall
 
 
 
**Best International Shorts (5-50 minutes)**
 
Best International Sci-Fi/Adventure Short
Sea View - Directed by: Rualan Lzhuzin
 
Best International Sci-Fi/Experimental Short
Why Live - Directed by: Carmine Caradonna
 
Best International Sci-Fi/Drama short
Sundown - Directed by: Zachary Simon
 
best international young filmmaker sci-fi short
To Live - Directed by Chrs Hanna
 
best international first time filmmaker short
Sixty Four - Directed by:  Tiemo Weidemann
 
best international thriller short
Lapsus - Directed by: Karim Ouaret
 
best international comedy short
Wingmen - Directed by: Colin Ferri
 
Best international student drama short
1st Place - On the Sideline - Directed by: Silvana Torricella
2nd Place- Alma - Directed by: Mariana Garcia Arteaga
3rd Place- Dance Times - Directed by: Maud Masere'
 
best international student psycho/horror short
The Talk in the Night - Directed by: Chris Hanna
 
best international student Rom/Com Drama short
Seamless Love - Directed by: Danielle Orbach
 
best international student LGBTQ Romance short
Lost in Expression - Directed by: Bruno Rose
 
best international student crime drama short
One - Directed by: Nathan Banister
 
best international student documentary short
Secret of the Southeast - Directed by: Logan Riely
 
best international documentary short
1st Place - Above and Below: The Galapagos National Park
- Directed by: Behind the Mask: Florian Fisher
2nd Place - Sardinid Cosmic Megalith - Directed by: Ilaria Godani
3rd Place - White Lions - Directed by: James Suter
 
Best international historical documentary short
Gonzales TX: Come and Get It - Directed by: Andy Galloway
 
best international kids documentary short
The Places You'll Go - Directected by: Jesse Salazar III
 
best international young filmmaker documentary short
1st Place - Georgian Dance - Salome Tkebuchava
2nd Place - The Prisoner's Voice - Directed by: Ethan Dennis
 
best international sports documentary short
North Coast 500 - Directed by: Laughton / Miranda
 
best international LBGTQ Documentary short
WALLY - Directed by: Andy Galloway
 
best international experimental short
The Magician - Directed by: Thom Lu
 
best international Surreal short
Snow Road - Directed by: Lukas Plodek
 
best international horror short
INFECTED - Directed by: Jason Wright
 
BEST FX IN an international horror short
Soul Breaker - Directed by: Judson Vaughan
 
best foreign drama short
1st Place - More Than Two Hours - Directed by: Ali Asgari
2nd Place - Look - Directed by: Mika Morikaiva
3rd Place - Black Hole - Directed by: Benjamine Muller
 
best foreign horror/drama short
The Choice - Directed by: Annamaria Lorusso
 
best foreign experimental short
It's Just This - Graeme Noble
 
best foreign documentary short
Tindog Tacloban-Resilient Tacloban - Directed by: Archie Omega
 
best international TV/Web Series Short
1st Place - Just in NY - Directed by: Yolanda Garcia Serrano
2nd Place - Trailer Park Gigolo - Directed by: Sebatian Heinrich
3rd Place - That Reminds Me - Directed by: Jenny Paul and Wendy Seyb
 
best international dark comedy
Dirty Work - Directed by: Daniel Fuzes 
 
best international crime drama
1st Place - AVOY - Directed by: Pedro Duran
2nd Place - Sun Comes Shinning - Directed by: Silvano Plank
 
best international action short
AGENT - Directed by: J. Nichlas Meese
 
Best international Action/Suspense short
Shine Inside Crazy Diamond - Directed by: Cem Balaban
 
best international Action/Drama
Escaping the Gang Life - Directed by: Klement Tinaj
 
best international LGBTQ Short
1st Place - A Tale of Christ and Jesus - Directed by: Oldren Romero
2nd Place  - The Difference Between Men and Women
- Directed by: Carl David Blake
3rd Place - Something About Us - Directed by: Nam Hyunmyung
 
best International zombie short
Zombie Playground:Ice Cream - Jason Wright
 
best international western short
Duel on the Banks of the Mauldre' - Directed by: Mehdi Noblesse
 
best international anime' short
Counter Weight - Directed by: Ashleigh Cote
 
Best International Trailer for a TV Series
Jack the Ripper: Reality or Myth - Directed by: Brian L. Porter
 
Best intrenational Noir Trailer
Killer Heels - Directed by: W. Mark Dendy
 
Best International Thriller Trailer
IL Principo Del Male - Directed by: Stephano Santoro
 
Best international horror trailer
1st Place - Blood County Harvest - Directed by: Jon Gonzales
2nd Place - The Barnheart Incident - Directed by: Dennis Manning
 
best international drama trailer 
First Encounter With Authority - Directed by: Yavuz Özer
 
best international music video
Only Wanna Party - Directd by: Brian Kohne
 
best international noir music video
Beatin - Directed by: Quentin Perez
 
Best international dance music video
Easy -  Directed by: Toby Wulff
 
best international animated music video
The Magician - Directed by: Thom Lu
 
best internationl surreal music video
The Blue Room - Directed by: Bettina D'Mello
 
best international  romance music video
Comeback - Directed by: Chris Esper
 
best international sci-fi music video
I hear the Future - Directd by: Chris Esper
 
best international alternative rock music video
FLOAT - The Deadbeats - Directed by: Orion Kaminky
 
 
 
**Best international drama short**
 
best international musical drama short
1st Place - I'll Walk With God - Directd by: Ian Woodward
2nd Place - For the Moment - Directed by: Ronde Swindell
 
best international romance drama short
1st place - Strange Connection - Directed by: Nueraili Maimaitimusha
2nd place - PLUS - Directed by: Monica de Abreu Machado
3rd place - Fix This - Directed by: Matt Aucott
 
Best international drama short
1st Place - Vidication - Directed by: Jarod O' Flahterty
2nd placePordioseros - Directed by: Carlos Jesus Garcia
3rd placeImpure Directed by: Sarkaut Taro
 
 
BEST OF FESTIVAL - February 2016
Vindication - Directed by: Jarod O'Flaherty
 
**Best Texas Ultimate SHort**
There were 18 films entered from the great state of TexAS
1st place - Rose - Directed by: Israel Marquez
2nd place - De Nada - Stephen R. Reynolds
3rd place - The Head Shop - Directed by: John Flores
 
Best young filmmaker from Texas
To Live  - Directed by: Chris Hanna
 
Festival Director's Choice award
MONA - Lorena Sopi
 
 
 
 
Official Selection and Winners February 2016 
This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now